SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Karott med lock 6013037
*
nr 601 3037
Karott med lock
nysilver, 4 st. uppläggningsbestick, olika
Utrop:
100 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 28 september 2009
kl 17:53:43
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
25/9 21:37:34
1
300 kr
28/9 17:46:28
2
250 kr
28/9 17:46:51
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: karott med lock nysilver olika pläter silver uppläggningsbestick ädelmetall
-
5088 Bestick
nysilver, Spetsmodell, ca 60 del
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:24
-
5117 Bestick
silver, 5 delar, Finland. Längd: 11,5-18, vikt: 18..//
Aktuellt bud: 1.200 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 18:36
-
5210 Bestick
silver, 6+ 6+ 6 delar. Vikt: 1000 gr ca, längd: 17..//
Aktuellt bud: 6.600 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:55
-
5115 Cigarettetuier
2 st, silver. Längd: 8-11,5 total. Vikt: 255 gr ca
Aktuellt bud: 1.900 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:04
-
3220 Fruktbestick
kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:39
-
5244 Kaffeservis
+ uppläggningsfat, 8 delar, nysilver, Webster Wilc..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:58
*
Karott med lock
nr 601 3037
Karott med lock
nysilver, 4 st. uppläggningsbestick, olika
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 350 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 28 september 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
25/9 21:37:34 | 1 | 300 kr |
28/9 17:46:28 | 2 | 250 kr |
28/9 17:46:51 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: karott med lock nysilver olika pläter silver uppläggningsbestick ädelmetall
-
5088 Bestick
nysilver, Spetsmodell, ca 60 del
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:24 -
5117 Bestick
silver, 5 delar, Finland. Längd: 11,5-18, vikt: 18..//
Aktuellt bud: 1.200 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 18:36 -
5210 Bestick
silver, 6+ 6+ 6 delar. Vikt: 1000 gr ca, längd: 17..//
Aktuellt bud: 6.600 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:55
-
5115 Cigarettetuier
2 st, silver. Längd: 8-11,5 total. Vikt: 255 gr ca
Aktuellt bud: 1.900 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:04 -
3220 Fruktbestick
kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:39 -
5244 Kaffeservis
+ uppläggningsfat, 8 delar, nysilver, Webster Wilc..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:58